Forskning & Udvikling er i dag en del af DEFACTUM i Region Midtjylland og afdelingen er forankret i Institut for Folkesundhed ved Aarhus Universitet, efter samme model som universitetshospitalerne.
Vi er inddelt i to specialområder: arbejdsrettet rehabilitering og almen rehabilitering. 
Vi undersøger, evaluerer og forsker i rehabilitering i Danmark.

Find kontaktoplysninger på medarbejdere i Forskning & Udvikling herunder.

 

Ledelse

TM nyt farve.jpg    

Thomas Maribo

Forskningsleder, Rehabilitering og Sygefravær
Programleder for almen rehabilitering
Seniorforsker, fysioterapeut, ph.d.
E-mail: thomar@rm.dk  
tlf: 7841 4432 mobil:2145 2470
Se Thomas' pureprofil på Aarhus Universitet

 

Programledelse

   

Claus Vinther Nielsen  

Professor, ph.d. i socialmedicin
E-mail: Claus.Vinther@stab.rm.dk
tlf: 7841 4400, mobil: 2223 9488
Se Claus' pureprofil på Aarhus Universitet

 

Medarbejdere  

AMM.JPG

   

Anne-Mette Momsen

Forsker, fysioterapeut, MPH, ph.d.
E-mail: Anne-Mette.Momsen@stab.rm.dk,
tlf: 7841 4436, mobil: 3082 8189
Se Anne-Mettes pureprofil på Aarhus Universitet

 
   

Anne Mette Schmidt

Ph.d.-studerende
E-mail: AnneMette.Schmidt@stab.rm.dk 
Se Anne Mette pureprofil på Aarhus Universitet

 
Birgitte_Laier nyt farve.jpg    

Birgitte Laier Bitsch

Ph.d.-studerende,  
E-mail: b.bitsch@rm.dk
Tlf: 7841 4435

 
   

Bo Storm Haugen

Forskningsassistent
E-mail: Bo.Haugen@ps.rm.dk  

 
Charlotte_G nyt farve.jpg    

Charlotte Gjørup Pedersen

Forsker, ph.d., cand.scient.san.
E-mail: Chgjpe@rm.dk Tlf: 2165 6160

 
   

Charlotte Ibsen

Ph.d.-studerende, fysioterapeut, cand.scient.san
E-mail: Charlotte.Ibsen@stab.rm.dk
Tlf: 7841 4454 
Se Charlottes pureprofil på Aarhus Universitet

 
   

Christina Malmose Stapelfeldt

Ekstern Lektor AU, Forsker, ph.d., cand.scient.san
E-mail: Christina.Malmose@stab.rm.dk,
tlf.: 7841 4422, mobil: 2267 2688
Se Christinas pureprofil på Aarhus Universitet

 
Gitte P web.jpeg    

 

Gitte Peronard

Studentermedhjælper
E-mail: Gipero@rm.dk

 

   

Inger Hornbech

Projektsekretær, Sundhedskommunom
E-mail: Inger.Hornbech@stab.rm.dk,
tlf: 7841 4440, mobil: 4028 8134

 
Kristine nyt farve.jpg    

Kristine Lysgaard

Kontorelev
E-mail: kristine.lysgaard@stab.rm.dk
tlf: 7841 4442

 
   

Lene Søgaard

Konsulent
E-mail: lesoan@rm.dk
tlf: 5157 6451

 
LisbethØ.jpg    

Lisbeth Ørtenblad 

Forsker
E-mail: Lisbeth.oetenblad@stab.rm.dk
tlf: 7841 4426

 
   

Louise Sofia Madsen

Ph.d.-studerende 
E-mail: Lmaden@rm.dk tlf. 7841 4420

 
Maiken nyt farve.jpg    

Maiken Bay Ravn

Forskningsassistent
E-mail: Mairav@rm.dk
Tlf: 7841 4441

 
   

Merete Tonnesen

Ph.d.-studerende
E-mail: Merete.Tonnesen@rm.dk 
tlf. 7841 4438 mobil: 2361 7480
Se Meretes profil på DEFACTUM

 
Nanna R.jpg    

Nanna Rolving

Forsker
E-mail: Nanna.rolving@rm.dk 
Tlf: 4032 1618

 
Ole M.gif    

Ole Mygind

Konsulent, MR, lektor
E-mail: Ole.Mygind@stab.rm.dk
tlf.: 7841 4468, mobil: 2133 7668
Læs mere om Ole her

 
Pelle.jpg    

Pelle Mortensen 

Forskningsassistent
E-mail: Pelmor@rm.dk
tlf: 7841 4425

 
   

Pernille Pedersen

Forsker, ph.d., sygeplejerske, cand. Scient. San.
E-mail: Pelped@rm.dk 
tlf. 7841 4439, mob. 2447 0964
Se Pernilles purprofil på Aarhus Universitet

 
   

Richard Vestergaard

Bibliotekar
E-mail: Richard.Vestergaard@stab.rm.dk,
tlf. 7841 4450 mobil: 2162 0506

 
   

Rikke Rosbjerg

Ph.d.-studerende, psykolog
E-mail.: Rikke.Rosbjerg@stab.rm.dk,
Tlf.: 7841 4431
Se Rikkes pureprofil på Aarhus Universitet