Forskning & Udvikling er i dag en del af DEFACTUM i Region Midtjylland og afdelingen er forankret i Institut for Folkesundhed ved Aarhus Universitet, efter samme model som universitetshospitalerne.
Vi er inddelt i to specialområder: arbejdsrettet rehabilitering og almen rehabilitering. 
Vi undersøger, evaluerer og forsker i rehabilitering i Danmark.

Find kontaktoplysninger på medarbejdere i Forskning & Udvikling herunder.

Ledelse

   

Claus Vinther Nielsen  

Professor, forskningschef, ph.d. i socialmedicin
Mail: Claus.Vinther@stab.rm.dk
tlf: 7841 4400, mobil: 2223 9488
Se Claus' pureprofil på Aarhus Universitet

Programledelse

   

Merete Labriola

Programleder for arbejdsrettet rehabilitering
Seniorforsker
Mail: Merete.Labriola@stab.rm.dk
tlf.: 7841 4426, mobil: 2498 3449
Se Meretes pureprofil på Aarhus Universitet

   

Thomas Maribo

Programleder for almen rehabilitering
Seniorforsker, fysioterapeut, Ph.d.
Mail: thomar@rm.dk 
tlf: 7841 4432
Se Thomas' pureprofil på Aarhus Universitet

Medarbejdere  

   

Anne-Mette Momsen

Forsker, fysioterapeut, MPH, ph.d.
Mail: Anne-Mette.Momsen@stab.rm.dk,
tlf: 7841 4436, mobil: 3082 8189
Se Anne-Mettes pureprofil på Aarhus Universitet

   

Anne Mette Schmidt

Ph.d.-studerende
Mail: AnneMette.Schmidt@stab.rm.dk 
Tlf.: 2348 5988
Se Anne Mette pureprofil på Aarhus Universitet

   

Charlotte Handberg

EKstern Lektor AU, Ph.d., sygeplejerske, MPH
E-mail: Charlotte.Handberg@stab.rm.dk,
tlf: 7841 4424, mobil: 2912 0512
Se Charlottes pureprofil på Aarhus Universitet

   

Charlotte Ibsen

Forskningsassistent, fysioterapeut, cand.scient.san
Mail: Charlotte.Ibsen@stab.rm.dk
Se Charlottes pureprofil på Aarhus Universitet

       
   

Christina Malmose Stapelfeldt

Ekstern Lektor AU, Forsker, Ph.d., cand.scient.san
Mail: Christina.Malmose@stab.rm.dk,
tlf.: 7841 4422, mobil: 2267 2688
Se Christinas pureprofil på Aarhus Universitet

   

Inger Hornbech

Projektsekretær, Sundhedskommunom
Mail: Inger.Hornbech@stab.rm.dk,
tlf: 7841 4440, mobil: 4028 8134

   

Kathrine Hald

Ph.d.-studerende
E-mail: kathrine.hald@stab.rm.dk,
tlf. 7841 4416
Se Kathrines pureprofil på Aarhus Universitet

     

Line Thorndahl Moll

Ph.d.-studerende
Mail: Line.Moll@midt.rm.dk Tlf. 7841 4425
Se Lines pureprofil på Aarhus Universitet

     

Louise Lindholdt

Forskningsassistent
Mail: Loliso@rm.dk , Tlf.: 7841 4429

     

Louise Sofia Madsen

Ph.d.-stud.
Mail: Lmaden@rm.dk tlf. 7841 4420

     

Merete Tonnesen

Projekt- og udviklingskonsulent
Mail: Merete.Tonnesen@rm.dk , tlf. 7841 4438
Se Meretes pureprofil på Aarhus Universitet

     

Ole Mygind

Konsulent, MR, lektor
Mail: Ole.Mygind@stab.rm.dk
tlf.: 7841 4468, mobil: 2133 7668

     

Pernille Pedersen

Forsker, Ph.d., Sygeplejerske, Cand. Scient. San.
Mail: Pelped@rm.dk 
tlf. 7841 4439, mob. 2447 0964
Se Pernilles purprofil på Aarhus Universitet

     

Richard Vestergaard

Forskningsassistent, bibliotekar
Mail: Richard.Vestergaard@stab.rm.dk,
tlf. 7841 4450 mobil: 2162 0506

     

Rikke Rosbjerg

Ph.d.-studerende, psykokolog
Mail.: Rikke.Rosbjerg@stab.rm.dk,
tlf.: +45 7841 4431
Se Rikkes pureprofil på Aarhus Universitet

     

Thilde Risgaard

Kontorelev, Offentlig administration
Mail: Thilde.Risgaard@stab.rm.dk,
tlf: 7841 4442

     

Tove Lise Nielsen

Ph.d. studerende  
Mail: ToveLise.Nielsen@stab.rm.dk
tlf: 7841 4446
Se Tove Lises pureprofil på Aarhus Universitet