Hvem anvender ICF?
WHO godkendte i 2001 ICF (International Classification of Functioning, Disability and Health) som et internationalt klassifikationsredskab til vurdering af funktionsevne og funktionsevnenedsættelse. Siden da har der været arbejdet med ICF på så mange fronter, at det er svært at få et samlet billede af ICF modellens anvendelse nationalt.
MarselisborgCentret har derfor, i samarbejde med Hjerneskadecentret Nordsjælland, opstartet et projekt med den hensigt at afdække ICF modellens udbredelse og anvendelse i Danmark. Denne statusviden skal medvirke til et øget fokus på ICF modellens anvendelse i fremtiden. Vi har derfor brug for din viden til at kortlægge af hvem, hvor og hvordan ICF modellen anvendes.
Anvender du ICF modellen i hverdagen, eller kender du andre, der anvender ICF, beder vi dig om i første omgang om at sende en e-mail til sh@marselisborgcentret.dk med angivelse af din egen og/eller de andre personers
- navn
- mailadresse
- arbejdssted
Sidste frist for tilbagemelding er den 15. august 2007.
Senere vil vi gerne vende tilbage med et spørgeskema, som kan medvirke til at klarlægge, hvordan ICF anvendes i Danmark.
På forhånd tak for din hjælp og interesse! Du er velkommen til at kontakte mig telefonisk i tvivlsspørgsmål.
Mange hilsner
Susanne Hyldgaard
sh@marselisborgCentret.dk
Projekt- og udviklingskonsulent
MarselisborgCentret, PP Ørumsgade 9
8000 Århus
Tlf. 89 49 12 03 – 26 12 89 55
PS. Læs mere om ICF på www.icf.marselisborgcentret.dk