Af Hanne Melchiorsen og Søren Sander Rasmussen
MarselisborgCentret og otte rehabiliteringscentre er i gang med et udviklingsprojekt, der skal identificere de mest relevante ICF-klassifikationer for traumatiserede flygtninge. Ideen er at udvikle et redskab til anvendelse i en mere helhedsorienteret rehabiliteringsindsats. Udviklingsprojektet har internationale perspektiver.
Flygtningenes problemstillinger er meget komplekse, når de får kontakt med et af udviklingsprojektets otte rehabiliteringscentre: Klinik for traumatiserede flygtninge, RCT - Fyn, RCF- Region Nordjylland, RIC Horsens, RCT-Jylland, RCT-Midtjylland, RCT-København og OASIS. Det er flygtninge, der er traumatiserede som følge af krig, flugt eller tortur, og de lider bl.a. af angst, depression, ringe selvværd og manglende socialt netværk – deraf isolation. Deres problemstillinger er så sammensatte, at de rækker ud over, hvad det øvrige revaliderings- og behandlingssystem tilbyder, og de kræver en indsats, der bl.a. omfatter psykoterapi, fysioterapi, afspændingspædagogik, undersøgelse og behandling af speciallæge, social koordinering og behandling.
Redskab til en kompleks målgruppe
Centrene er sammen med MarselisborgCentret i gang med et pionerarbejde, hvor ICF (WHO´s Internationale Klassifikation af funktionsevne, funktionsnedsættelser og helbredstilstand) skal målrettes til den enkelte flygtnings problemstillinger. Faggrupper, der dagligt har kontakt med flygtningene, har brug for at få en beskrivelse af klientens samlede funktionsniveau og få afklaret centrale spørgsmål som eksempelvis: Hvordan beskrives smerter, der ikke kan tilskrives tortur, men snarere er psykens alarmklokker? Eller mere bredt: Hvor stor er funktionsevnenedsættelsen og begrænsningerne for flygtningene? WHO’s ICF model giver mulighed for at dokumentere og monitorere såvel på individ som på gruppe og samfundsniveau. Det er således en model, der beskriver alle aspekter af rehabiliteringen og kan besvare disse for centrene centrale spørgsmål.
Et internationalt snit
Gruppen omkring udviklingsprojektet har en stor opgave foran sig. De skal forsøge at reducere de 1454 ICF-koder til en størrelse, som er praktisk anvendelig til traumatiserede flygtninge – dvs. udarbejde og udvælge et antal koder, der udgør et såkaldt Core Set til målgruppen. Tidligere er der på internationalt plan lavet Core Set for 12 helbredstilstande – bl.a. depression, brystcancer og kroniske rygsmerter – men det er først gang, at der bliver lavet et Core Set for traumatiserede flygtninge.
Der er dog et stort behov for at kunne anvende ICF-modellen på samme måde og med en fælles tilgang. For at identificere de mest relevante ICF-klassifikationer i det kommende Core Set, er der rettet henvendelse til eksperter indenfor området såvel nationalt som internationalt. Adspurgte faggrupper er læger, psykologer, fysioterapeuter og socialrådgivere.
Vejen til Core Set løber gennem Delphi
Udvælgelsen af Core Set sker efter Delphi-teknikken, der er udsprunget af Delphi-modellen som en struktureret kommunikationsproces med fire karakteristika: anonymitet, gentagelse med kontrolleret feedback, statistisk grupperespons og ekspert input. Blandt ICF-kategorier bliver eksperter bedt om at fravælge ikke-relevante koder i forhold til redskabets målgruppe. Næste tiltag er, at eksperterne blandt de tilbageværende ICF-kategorier udvælger de relevante. Proceduren gentages to gange dog med information om konsensusgraden. Herefter udvælger ICF-nøglepersoner fra centrene, der er eksperter i praksis, det antal koder, som er nødvendig til at beskrive funktionsevnen hos de traumatiserede flygtninge.
I udviklingsprojektet skal det nye redskab bruges til at dokumentere behandlingseffekten ved at følge og beskrive 40 behandlingsforløb fra start til slut. Håbet er at finde frem til nogle ICF-koder, der kan få international betydning for rehabilitering af flygtninge.
For yderligere information kontakt: Hanne Melchiorsen, e-mail: hm@marselisborgcentret.dk eller tlf: 8949 1294