Folkesundhed & Rehabiliteringsforskning er en del af DEFACTUM i Region Midtjylland.

Afdelingen er forankret i Institut for Folkesundhed ved Aarhus Universitet efter samme model som universitetshospitalerne.

Vi undersøger, evaluerer og forsker i rehabilitering i Danmark.

Ledelse

Thomas Maribo

Thomas Maribo

Forskningsleder, professor i folkesundhed, fysioterapeut, ph.d.

Tlf.: 7841 4432 / 2145 2470
thomar@rm.dk  

Se Thomas' profil hos AU

Claus Vinter Nielsen

Claus Vinther Nielsen  

Professor i klinisk socialmedicin og rehabilitering, ph.d.

Tlf.: 2223 9488
Claus.Vinther@stab.rm.dk 

Se Claus' profil hos AU

Jakob Feldtfos Christensen

Konsulent
 
Tlf.: 2979 9057
jakoci@rm.dk

Administration

Inger Hornbech

Rikke Vad

Sekretær

Tlf.: 4028 8134
Rikkevad@rm.dk 

Birgitte Winther Johansen

Birgitte Winther Johansen

Kontorelev

Tlf.: 7841 4442
birjoh@rm.dk

Richard Vestergaard

Richard Vestergaard

Bibliotekar

Tlf.: 7841 4450 / 2162 0506
Richard.Vestergaard@stab.rm.dk 

Anne Marie Ladehoff Thomsen

Projektleder, cand.scient.san.

Tlf.: 7841 4365
ANLADE@rm.dk

Anne-Mette Momsen

Anne-Mette Momsen

Forsker, fysioterapeut, MPH, ph.d.

Tlf.: 7841 4436 / 3082 8189
Anne-Mette.Momsen@stab.rm.dk 

Se Anne-Mettes profil hos AU

Birgitte Bitsch Gadager (Barsel)

Ph.d.-studerende  

Tlf.: 7841 4435
B.Bitsch@rm.dk

 

Claus Løvschall

Seniorprojektleder, cand.scient.san.

Tlf.: 7841 4354 
Claus.Loevschall@stab.rm.dk

Charlotte Ibsen

Charlotte Ibsen (Orlov)

Forsker, fysioterapeut, cand.scient.san

Tlf.: 7841 4454 
Charlotte.Ibsen@stab.rm.dk

Se Charlottes profil hos AU

Gitte Valentin

Forsker

Tlf.: 2427 6188
Gitte.Valentin@rm.dk

 

Lisa Østergaard Gregersen

Lisa Gregersen Østergaard

Seniorforsker

Tlf.: 2145 2444
LisaOest@rm.dk

Se Lisas profil hos AU

Lisbeth Ørtenblad

Lisbeth Ørtenblad 

Seniorforsker

Tlf.: 6130 4655
Lisbeth.Oertenblad@stab.rm.dk

Lola Qvist Kristensen

Lola Qvist Kristensen

Ph.d.-studerende, ergoterapeut, cand.scient.san. Ansat ved AUH Fysio- og Ergoterapi - Afsnit 2

Tlf.: 5129 6981
lola.qvist@rm.dk

Se Lolas profil hos AU

Louise Sofia Madsen

Louise Sofia Madsen

Forsker, antropolog 

Tlf.: 6168 8074
lmaden@rm.dk 

Se Louises profil hos AU

Maiken Bay Ravn

Maiken Bay Ravn

Ph.d.-studerende

Tlf.: 2960 1078
mairav@rm.dk

Se Maikens profil hos AU

Marc Sampedro Pilegaard

Ergoterapeut, Ph.d., Seniorforsker

Tlf.: 7843 5000 / 4043 9031
MASAMP@rm.dk

 

Merete Tonnesen

Merete Tonnesen

Ph.d.-studerende

Tlf.: 2361 7480
Merete.Tonnesen@rm.dk 

Se Meretes profil hos AU

Pernille Pedersen

Pernille Pedersen

Seniorforsker, ph.d., sygeplejerske, cand.scient.san.

Tlf.: 7841 4439 / 2447 0964
pelped@rm.dk 

Se Pernilles profil hos AU

Trine Brøns Nielsen

Forskningsassistent

Tlf.: 3141 3008
trbnil@rm.dk