Folkesundhed & Rehabiliteringsforskning er en del af DEFACTUM i Region Midtjylland.

Afdelingen er forankret i Institut for Folkesundhed ved Aarhus Universitet efter samme model som universitetshospitalerne.

Vi undersøger, evaluerer og forsker i rehabilitering i Danmark.

Ledelse

Thomas Maribo

Thomas Maribo

Forskningsleder, professor i folkesundhed, fysioterapeut, ph.d.

Tlf.: 7841 4432 / 2145 2470
thomar@rm.dk  

Se Thomas' profil hos AU

Programledelse

Claus Vinter Nielsen

Claus Vinther Nielsen  

Professor i klinisk socialmedicin og rehabilitering, ph.d.

Tlf.: 2223 9488
Claus.Vinther@stab.rm.dk 

Se Claus' profil hos AU

Administration

Inger Hornbech

Inger Hornbech

Projektsekretær, Sundhedskommunom

Tlf.: 7841 4440 / 4028 8134
Inger.Hornbech@stab.rm.dk 

Anna Kirstine Kallias

Anna Kirstine Kallias

Kontorelev

Tlf.: 7841 4442
Anna.Kallias@rm.dk

Richard Vestergaard

Richard Vestergaard

Bibliotekar

Tlf.: 7841 4450 / 2162 0506
Richard.Vestergaard@stab.rm.dk 

Projekt og udvikling

Anne Grøndahl Poulsen

Anne Grøndahl Poulsen

Forskningsassistent, fysioterapeut, cand.pæd.pæd.psyk.

Tlf.: 4075 6865
anngrora@rm.dk

Anne-Mette Momsen

Anne-Mette Momsen

Forsker, fysioterapeut, MPH, ph.d.

Tlf.: 7841 4436 / 3082 8189
Anne-Mette.Momsen@stab.rm.dk 

Se Anne-Mettes profil hos AU

Birgitte Bitsch Gadager

Ph.d.-studerende  

Tlf.: 7841 4435
B.Bitsch@rm.dk

 

Charlotte Gjørup Pedersen

Charlotte Gjørup Pedersen

Seniorforsker, ph.d., cand.scient.san.
 
Tlf.: 2165 6160
chgjpe@rm.dk 

Se Charlottes profil hos AU

Charlotte Ibsen

Charlotte Ibsen

Forsker, fysioterapeut, cand.scient.san

Tlf.: 7841 4454 
Charlotte.Ibsen@stab.rm.dk

Se Charlottes profil hos AU

Christina Malmose Stapelfeldt

Christina Malmose Stapelfeldt

Seniorforsker, ekstern lektor AU, ph.d., cand.scient.san

Tlf.: 7841 4422 / 2267 2688
Christina.Malmose@stab.rm.dk

Se Christinas profil hos AU

Lisa Østergaard Gregersen

Lisa Gregersen Østergaard

Seniorforsker

Tlf.: 2145 2444
LisaOest@rm.dk

Se Lisas profil hos AU

Lisbeth Ørtenblad

Lisbeth Ørtenblad 

Seniorforsker

Tlf.: 7841 4426
Lisbeth.Oertenblad@stab.rm.dk

Lola Qvist Kristensen

Lola Qvist Kristensen

Ph.d.-studerende, ergoterapeut, cand.scient.san. Ansat ved AUH Fysio- og Ergoterapi - Afsnit 2

Tlf.: 5129 6981
lola.qvist@rm.dk

Se Lolas profil hos AU

Lotte Sørensen

Lotte Sørensen

Ph.d.-studerende, fysioterapeut, cand.scient.san. Ansat ved AUH Fysio- og Ergoterapi - Afsnit 2 

Tlf.: 4046 4934
lotte.soerensen@rm.dk

Se Lottes profil hos AU

Louise Sofia Madsen

Louise Sofia Madsen

Ph.d.-studerende 

Tlf.: 7841 4420
lmaden@rm.dk 

Se Louises profil hos AU

Maiken Bay Ravn

Maiken Bay Ravn

Ph.d.-studerende

Tlf.: 7841 4441
mairav@rm.dk

Se Maikens profil hos AU

Maria Uhd

Maria Uhd 

Forskningsassistent

MariaUhd@rm.dk

Merete Tonnesen

Merete Tonnesen

Ph.d.-studerende

Tlf.: 7841 4438 / 2361 7480
Merete.Tonnesen@rm.dk 

Se Meretes profil hos AU

Nanna Rolving

Nanna Rolving

Seniorforsker

Tlf.: 4032 1618
Nanna.Rolving@rm.dk 

Se Nannas profil hos AU

Pernille Pedersen

Pernille Pedersen

Forsker, ph.d., sygeplejerske, cand.scient.san.

Tlf.: 7841 4439 / 2447 0964
pelped@rm.dk 

Se Pernilles profil hos AU

Konsulenter

Ole Mygind

Ole Mygind

Konsulent, MR, lektor
 
Tlf.: 7841 4468 / 2133 7668
Ole.Mygind@stab.rm.dk

Læs mere om Ole her

Kristian Rørbæk Thrane

Kristian Rørbæk Thrane

Kommunikationsmedarbejder

Tlf.: 2017 0103
krthra@rm.dk

Lene Søgaard

Lene Søgaard

Konsulent

Tlf.: 5157 6451
lesoan@rm.dk

Lone Nielsen

Lone Nielsen 

Konsulent

Tlf.: 5157 6782
lonni2@rm.dk