Forskning & Udvikling er i dag en del af DEFACTUM i Region Midtjylland og afdelingen er forankret i Institut for Folkesundhed ved Aarhus Universitet, efter samme model som universitetshospitalerne.
Vi er inddelt i to specialområder: arbejdsrettet rehabilitering og almen rehabilitering. 
Vi undersøger, evaluerer og forsker i rehabilitering i Danmark.

Find kontaktoplysninger på medarbejdere i Forskning & Udvikling herunder.

 

Ledelse



Thomas Maribo

Forskningsleder, Folkesundhed & Rehabiliteringsforskning
Seniorforsker, fysioterapeut, ph.d.
E-mail: thomar@rm.dk  
Tlf.: 7841 4432, mobil:2145 2470
Se Thomas' pureprofil på Aarhus Universitet

Programledelse

 



Claus Vinther Nielsen
  

Professor, ph.d. i socialmedicin
E-mail: Claus.Vinther@stab.rm.dk 
Tlf.: 7841 4400, mobil: 2223 9488
Se Claus' pureprofil på Aarhus Universitet

Medarbejdere



Anna Kirstine Kallias

Kontorelev
E-mail: Anna.Kallias@stab.rm.dk
Tlf.: 7841 4442

Anne Grøndahl Poulsen

Forskningsassistent 
E-mail: anngrora@rm.dk

Anne-Mette-Momsen web.jpg

Anne-Mette Momsen

Forsker, fysioterapeut, MPH, ph.d.
E-mail: Anne-Mette.Momsen@stab.rm.dk 
Tlf.: 7841 4436, mobil: 3082 8189
Se Anne-Mettes pureprofil på Aarhus Universitet

Birgitte Bitsch Gadager

Ph.d.-studerende  
E-mail: b.bitsch@rm.dk
Tlf.: 7841 4435

Charlotte Gjørup Pedersen

Seniorforsker, ph.d., cand.scient.san.
E-mail: chgjpe@rm.dk 
Tlf.: 2165 6160

Charlotte Ibsen

Ph.d.-studerende, fysioterapeut, cand.scient.san
E-mail: Charlotte.Ibsen@stab.rm.dk
Tlf.: 7841 4454 
Se Charlottes pureprofil på Aarhus Universitet

Christina Malmose Stapelfeldt

Ekstern Lektor AU, Forsker, ph.d., cand.scient.san
E-mail: Christina.Malmose@stab.rm.dk
Tlf.: 7841 4422, mobil: 2267 2688
Se Christinas pureprofil på Aarhus Universitet

Inger Hornbech

Projektsekretær, Sundhedskommunom
E-mail: Inger.Hornbech@stab.rm.dk 
Tlf.: 7841 4440, mobil: 4028 8134

Kristian Rørbæk Thrane

Kommunikationsmedarbejder
E-mail: krthra@rm.dk
Tlf.: 2017 0103

Lene Søgaard

Konsulent
E-mail: lesoan@rm.dk
Tlf.: 5157 6451

Lisa Gregersen Østergaard

Seniorforsker
E-mail: lisaoest@rm.dk
Tlf.: 2145 2444

Lisbeth Ørtenblad 

Forsker
E-mail: Lisbeth.Oertenblad@stab.rm.dk
Tlf.: 7841 4426

Lone Nielsen 

Konsulent
E-mail: lonni2@rm.dk
Tlf.: 5157 6782

Louise Sofia Madsen

Ph.d.-studerende 
E-mail: lmaden@rm.dk 
Tlf.: 7841 4420

Maiken Bay Ravn

Forskningsassistent
E-mail: mairav@rm.dk
Tlf.: 7841 4441

Merete Tonnesen

Ph.d.-studerende
E-mail: Merete.Tonnesen@rm.dk 
Tlf.: 7841 4438, mobil: 2361 7480
Se Meretes pureprofil på Aarhus Universitet

Nanna Rolving

Forsker
E-mail: Nanna.Rolving@rm.dk 
Tlf.: 4032 1618

Ole Mygind

Konsulent, MR, lektor
E-mail: Ole.Mygind@stab.rm.dk 
Tlf.: 7841 4468, mobil: 2133 7668
Læs mere om Ole her

Pelle Mortensen 

Forskningsassistent
E-mail: pelmor@rm.dk
Tlf.: 7841 4425

Pernille Pedersen

Forsker, ph.d., sygeplejerske, cand.scient.san.
E-mail: pelped@rm.dk 
Tlf.: 7841 4439, mob. 2447 0964
Se Pernilles purprofil på Aarhus Universitet

Richard Vestergaard

Bibliotekar
E-mail: Richard.Vestergaard@stab.rm.dk 
Tlf.: 7841 4450, mobil: 2162 0506